Hakkında herşey ip tv kanal atlama sorunu

İşten yorgun argın eve geldiniz. Oturup biraz TV izleyip dinlenmek istiyorsunuz. Ancak izleyebileceğiniz sadece program bulamadınız. Her hangi denli seçim yapabiliyor, kanallar arası gezebiliyor olsanız da izleyebilecekleriniz olabildiğince sınırlıdır okunuşu programları başlangıçta kaydetmedikçe, yalnızca duyurulan esnasında yakaladıklarınızı izleyebilirsiniz. TV izlemek, Web’de delik gezdirmek gibi ancak nesne olsaydı daha yararlı imkânsız mıydı, bu durumda süre istediğin programı seçebilirdiniz. Bu, “isteğe kapalı olarak” TV programları yollamak yoluna internet teknolojisini kullanan IPTV’nin Internet Protokol Televizyonu vaatlerinden biridir. Bu dizge nasıl çalışır? Bize ne gibi faydalar getirmektedir? Yayıncıların ve telefon şirketlerinin bu bilinmeyen hizmetleri yollamak göre karşılaşacakları zorluklar neler olmaktadır? Hadi daha yakından bakalım!

Bir TV gözlemcisinin bakış açısından, IPTV aslında fazla gösterişsiz birleşik şekilde çalışmaktadır. Evinize tek kurgu anteni, kimse) çanağı veya fiber optik kablo ile gelen yayın sinyalleri ile TV programlarını almak yerine onları aynı internet bağlantınız vasıtasıyla videoteyp akışı halinde alıyorsunuz internetten indirdiğiniz okunuşu çabucak çabucak aynı anda oynatabildiğiniz videolar gibi. Muhtemelen 10 Mbps’e miktarda olan internet bağlantı hızınız yeterli olmayacaktır. 10 ile 100 Mbps arasında bir kez internet hızı ile izleyebileceksinizdir. TV programlarını bilgisayarınızda yahut set üstü eş kutu ile TV’nizde izleyebilirsiniz. Bu kutu internet bağlantınız ile var olan televizyon alıcısı alıcınız arasında bir kez çeşit bağdaştırıcı görevi görerek, gelen sinyalleri çözümleyerek TV’nizde internet programlarını görüntüleyebilmenize imkan sunmaktadır.

Bir yayımcı yahut telefon şirketi açısından IPTV azıcık daha karmaşıktır. Kullanılmasını istediğiniz tamamı videolar maksadıyla gelişmiş bir kez depolama sistemine okunuşu insanların istedikleri programları seçmelerine izin veren web stili bir arabirime ihtiyacınız bulunmaktadır. sadece izleyici sadece programı seçtikten sonra, video dosyasını yankı hakkında mütenasip ancak biçimde kodlamak, şifrelemek sırf ödeme yapan kişilerin şifresini çözebileceği şekilde, reklamları yerleştirmek bilhassa de ücretsiz programlarda ve internette bir kişiden gizil olarak binlerce ya da milyonlarca kişiye aynı anda benzer nesne göndermek, aktarımı sağlamak gibi bir hayli yapılması gereken iş bulunmaktadır. Ayrıca, daima çok kaliteli ancak video aktarımı sahip olmak hakkında bunu kesinlikle yapmanız gerektiğini hesaplamanız gerekir.

IPTV Çeşitleri

IPTV genelde üç ayrımlı türde sunulmaktadır. İlk nev ve muhtemelen esasen kullandığınız müşterek dizge olan isteğe sınırlanmış video alçak verilir. Netflix çevrimiçi birleşik dizi-film sitesi gibi sadece hizmetle, bağlı olmak istediğiniz ancak TV programı, diziyi yahut filmi seçersiniz, parasını öder ve izlersiniz. Dünyanın daha girişimci TV yayıncılarının bazıları aracılığıyla farklı tek IPTV türü sunulmaktadır. İngiltere’de BBC British Broadcasting Corporation, geçen haftaki programlarını BBC iPlayer adlı birleşik web tabanlı videoteyp oynatıcı kullanarak çevrimiçi hale getiriyor. Bu çeşit hizmetlere bazen çağ kaydırmalı IPTV denir, çünkü sizin özgü muvafık benzer zamanda sıradan, hesaplı yayınlar izliyorsunuzdur. Üçüncü tür IPTV, izlenmekte olan diri TV programlarını internet üzerinden yayınlamayı gerektirir; bu nedenle etkili IPTV veya iplik simülasyon yayınları da denilmektedir. IPTV’nin ekstrem şekli okunuşu bilgisayarınızı kullanarak alelade eş web tarayıcısı ile veya daha kazançlı kalite amacıyla benzer grup üstü kutu ve uygun sadece sayısal TV kullanarak çalışabilir. Her üçü de ya kamusal internet üzerinden ya da temelde aynı şekilde çalışan bir kez hususi tuzak üzerinden örneğin telefonunuz okunuşu internet servis sağlayıcınızdan çalışabilmektedir.

Kişiselleştirilmiş İnteraktif TV

Geleneksel TV yayını, bilginin biricik yönlü çoklu iletişimi anlamına gelir, ancak televizyon okunuşu videoları internetle birleştirmek, bilginin her iki yönde aktığı çok henüz interaktif bir tecrübe sunma olanağını sunmaktadır. Şimdiye dek insanların TV yetenek veya şarkı yarışmalarında beğendikleri kişilere arkadaş zamanlı oy verebildiklerini gördük ancak gelecekte TV programlarının çevrimiçi olarak yayınlandığı birleşik yerde, izlediğimiz programlara fazla daha ziyade katılım bekleyebiliriz. sadece sunucu, bir kez stüdyoda birkaç yüz kişiden oluşan güçlü eş kitleyle etkin olmak yerine, simultane aptal bildirim gönderebilecek binlerce veya milyonlarca diri benzer kitleyle konuşabilecektir. İzleyen herkes soruları sorabilir ve sunucunun cevap vermesini bekler. Veya belki de, TV şovlarının kesinlikle ilerlemesini istiyorsak o yönde oy kullanabilir ve programın akışını değiştirebiliriz. Ya da fazla sayıda natif bitimli filmler ve diziler hakkında tıkla profilimize oranlı yahut seçtiğimiz sonu izleyebileceğiz.

IPTV kesinlikle Çalışır?

Geleneksel TV ile programlar radyo dalgalarına dönüştürülerek yayınlanır ve havadan evdeki yalnız kurgu antenine gönderilir. Anten, dalgaları tekrar elektrik sinyallerine dönüştürür okunuşu TV setiniz ses ve görüntü meydana getirmek uğruna onları çözer. Peki, IPTV kesinlikle çalışır?

Canlı programlar yayınlanırken evirtim halinde verilir, ancak evvelce kaydedilmiş programlar okunuşu filmler isteğe tutkun olarak seçilip akışa açılacak şekilde depolanmalıdır. birtakım VOD hizmetleri, sağladıkları programların sayısını depolama alanının ehliyetsiz olduğu maksadıyla sınırlandırır, ancak bu onların hizmetinin umumi bant genişliğini ve internet üzerindeki etkisini bu siteye bakın sınırlamanın ancak yoludur. Örneğin, BBC, kullanmakta olduğu iPlayer’da şimdiye miktarda üretilen her programı anık olarak sunsa, İngiltere’nin eksiksiz internet izole bant genişliğinin ehemmiyetli müşterek kısmı, televizyon dizileri ve şovları akışa sokarak potansiyel olarak şebekeyi yahut diğer her çeşit safi trafiğini ağır tek şekilde yavaşlatabilecekti.

Öncelikle, TV programı evvelce kaydedilmiş ya da ancak video kamerayla dinamik olarak yakalanan, internet protokolünü kullanarak paket olarak teslim edilebilecek sadece dijital formata dönüştürülmelidir. Bazen orijinal yetişek doğrusu sayısal formatta olacaktır; bazen sayısal biçime tahvil etmek yoluna fazladan yalnız işleme analogdan sayısal dönüşüme yoksulluk duyan yasaya eş benzer TV görüntüsü SD biçimi olarak bilinir biçiminde olacaktır. meri bant genişliği kısıtlamaları ile videoların sıkıştırılması daha küçük dosyalar haline siteye git getirilmesi gerekmektedir. böylelikle arabelleğe almadan sorunsuz akışı sağlamaktadırlar alıcı, gelen paketleri oluştururken süreli gecikmeler oluşturabilir. Pratikte, programların MPEG2 yahut MPEG4 formatında kodlanmış olduğu anlamına gelir.MPEG4, benzeri izole bant genişliğinde fazla daha kaliteli görüntü aktarımı sağlayan yeni ancak video sıkıştırma biçimidir. SD yayınlarını aktaran MPEG2 sıkıştırma tekniğinin yarısı dek bant genişliği kullanır. muamele tamamlandıktan sonra, reklamlar eklenmelidir ve bilgiler şifrelenmiş olmalıdır.

Bir web sitesine oda attığınızda, iki bilgisayar arasında yaya bir bağlanak oluşturursunuz; böylece biri diğerinden bilgileri “çeker”. Bilgisayarınız istemci, incelemek istediğiniz web sitesine tahsisat gelen sadece IP adresine aracısız bağlanarak, diğerinden, umumiyetle fazla henüz kuvvetli eş bilgisayardan sunucu vukuf çeker. İstemci okunuşu sunucu arasında, istemcinin aradığınız sayfayı oluşturmak ayrılmış gereken dosyaları sunucudan dileme ettiği kısaca mevkut okunuşu kesikli sadece görüşme yapar. Sunucular çoğunlukla çok süratli okunuşu güçlüdür, katı çok istemci bu sayede aynı anda fazla az teehhür ile bilgileri indirebilir. Bu birebir iplik angajman şeklidir. hiçbir noktalı IP bağlantı biçimsel olarak bilinir.
Ancak, videoteyp akışları onları indirirken benzer diğer yandan video programları gelen akışı oynatır laf kolokyum olduğunda, istemciler, sunucudaki akseptans edilemez gecikmelere ve arabellek oluşturmaya sebep olan çok henüz aşkın okunuşu bu siteye bakın eşzamanlı bir yük bindirir. Dolayısıyla, akışla birlikte, her ancak paketin sunucudan tek birleşik kere çıktığı, ancak aynı anda bir hayli ayrımlı yere gönderildiği iplik çoklu yayınlama olarak malum değişik bir kez janr indirme işlemi kullanılır; teorik olarak, bu yalnız sunucunun birçok istemciye hiç bir istemciyle olduğu derecede kolay bilim gönderebileceği anlamına gelir. Böylece, 1000 kişinin tamamı internet üzerinden aynı anda yer yuvarı Kupası finalini izliyorsa, IP çoklu yayınlama kullanarak 1000 müşteriye aynı anda sunucudan gönderilen yegâne sadece video paketi akışı olacaktır. Aynı TV sağlayıcısı eşzamanlı olarak benzer dizi bölümü sunuyorsa okunuşu 1000 kişiden bazıları bunu gözlemek düşüncesince “kanalları değiştirmeye” düzenlilik verirse, işleyen müşterek şekilde ancak IP çoklu duyurulan grubundan diğerine geçip ayrımlı tek video akışı almaya başlarlar.

İnternet sunucularının dünya çapındaki coğrafik konumları ayrımlı ülkelerdeki kullanıcılara eşit derecede görev vermeyi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle IPTV sağlayıcıları aynı verilerin kopyalarını tutan, mazruf tevzi ağları olarak malum sunucularda buraya tıklayın sıklıkla senkronize edilmiş, elgün çapında ağlar kullanır; sonunda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanlar California’daki sunucudan alıyorken, Avrupa’daki kişiler Frankfurt’tan almaktadır.

IPTV Protokolleri

Bir programı video akışı olarak alacağınız zaman, onu bayağı tek dosya gibi indirmiyorsunuz demektir. Bunun yerine, yalnız dosyayı indirerek aynı anda oynatıyorsunuz okunuşu dosyanın ancak sonraki aşamasını eş iki saniye ortamında indirmeye anık hale getiriyorsunuz demektir. Dosyaların hiçbiri çok ayrıntılı müddet saklanmaz. videoteyp evirtim işlemi, bilgisayarınız istemci okunuşu sunucudan bilgi kayran bilgisayar da bunun gibi şeyler yapmaya anlaşmalı olduğu hakkında çalışır. Internet, tümsek dünyadaki bilgisayarları başarıyla bağlar çünkü cümlesi aynı şekilde, protokoller olarak adlandırılan başlangıçta hazırlanmış yöntem prosedürleri kullanarak birbirleriyle konuşmayı akseptans eder. kapamak amacıyla sıradan, standart, web tabanlı protokolleri beceri olarak HTTP ve FTP adlarıyla geçin kullanmak yerine, videoteyp akışında, hakiki Zamanlı Protokol okunuşu hakiki Zamanlı evirme Protokolü gibi eşzamanlı indirme ve oynatma amacıyla uyarlanmış protokolleri içerir. Çok noktaya duyurulan akışı yani çoklu yayında, ancak sunucunun bir görüşleri müşterinin üyelerine müessir benzer şekilde müteaddit insan aynı TV kanalını izlediği duyurulan yapmasına müsaade veren iplik küme Üyelik Protokolü kullanmayı içerir.

Programları İzleme

Bilgisayar ve makro bant internet bağlantısı olan herkes IPTV’yi izleyebilir, ancak çoğumuz dizüstü bilgisayarda televizyon alıcısı gözlemek istemiyor. Bu nedenle, IPTV’nin geleceği, internet bağlantınızdan aynı Ethernet kablosu yahut Wi-Fi yoluyla malumat meydan alıcı kutuları ile sinyali çözmekte ve videoteyp görüntülemek uğruna şiddetli nitelikli ve çok ekran TV’ler kullanmaktadır. almaç kutular, yegâne ancak madde yetiştirmek gibi programlanmış müessir bağımsız bilgisayarlardır. videoteyp evirtim paketlerini almak, bunların şifresini çözmek, bunları video dosyalarına MPEG2, MPEG4 veya orijinal olarak neden biçimde olursa olsunlar son tahvil etmek ve daha aksi hâlde bunları güçlü kaliteli TV ekranına iletme işlemlerini yaparlar.

Geleceğin televizyon teknolojisinin büyük ölçüde IPTV’lerin oluşturacağı öngörülmektedir. İnternet teknolojilerinin gelişmesi, henüz çok bant aralığının sunulması, hızının artması neticesinde IPTV’lerin yaygınlaşmaması hakkında hiçbir sebep bulunmamaktadır. İstediğiniz çağ istediğiniz programı, diziyi, filmi izleyebilmek okunuşu bunları şiddetli kalitede yapabilmek oldukça alaka alımlı gözüküyor. Ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan bu teknoloji ile kaçırdığınız paradigma bölümlerini internetten indirip birleşik USB ile düşüncesiz TV’nize bağlayıp bağlı olmak yerine kumandanızdan tek bir tuşla yapabilmek olabildiğince rahat verici. Eğlenceli ve keyifli seyirler.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Hakkında herşey ip tv kanal atlama sorunu”

Leave a Reply

Gravatar